Metin Kutusu: T A R İ H İ  Y E R L E R
Metin Kutusu: www.mekaleskirit.net 
web Design © 2008 ßy ßeklipxe. 
Metin Kutusu:

Rize, Türkiye'nin kuzeydoğusunda, eşsiz tabiat güzellikleri, zengin halk mimarisi ve halk bilim değerlerine sahip bir şehrimizdir. Burada tabiat ve insan coğrafya ile mimari bütünleşerek eşsiz bir uyum sergiler. Yapılar yeşil örtülü vadilerin yamaçlarına asılmış gibi dururlar. Karlı dağlardan çağlayarak Karadenize akan dereler üzerinde narin köprüler kuruludur. İnsan bu coğrafyada kendisinden geçer. Dört mevsim değişik renkli ormanlarda esen rüzgarın sesi, derelerin çağıltısı ile karışır. Çiçeklerle çevrili yayla yollarında, çay bahçelerinde, mısır tarlalarında, tulum ve kemençe eşliğinde duygu yüklü türküler söylenir.

Rize de 4 adet kale bulunmaktadır. İlin çoğrafik konumundan dolayı bu yapılar daha çok  yamaç yerlerde kurulmuş olup eşsiz  doğaya bakış açıları vardır. Bu güzel tarihi eserlerimizi azda olsa sizlere tanıtacağız…...

                

 

Diğer Bilgiler İçin…..

KALELER

Rize de mimari yapısı gerçekten mükemmel olan çok sayıda camiiler bulunmak da. Hemen hemen her ilçede tarihi bir camii ye rastlayabilirsiniz.Bu camilerimizi azda olsa sizlere tanıtmaya çalışacağız…..

 

 

 

Diğer Bilgiler İçin…..

Rize adeta tarihi köprüler şehri, ilimizde çok sayıda tarihi köprüler var. Bu köprüler adeta zamana meydan okurcasına halen daha dimdik ayaktalar ve mimari yapıları olarak da muhteşem bir şekil de doğayla iç içeler .Gelin azda olsa bu köprülerimizi tanıyalım….

            

Diğer Bilgiler İçin…..

 

               

CAMİLER

KEMER KÖPRÜLER

Metin Kutusu: Metin Kutusu: