Metin Kutusu:
Metin Kutusu: M E K A L E S K İ R İ T
Metin Kutusu: www.mekaleskirit.net 
web Design © 2008 ßy ßeklipxe. 
Metin Kutusu:

Mekaleskirit (dikkaya köyü) Rize ilinin Çamlıhemşin ilçesine bağlı bir köydür.Yerleşim olarak dik bir yerde olduğu için eski adından sanra dikkaya köyü olarak adını değiştirmiştir.Dikkaya köyü yerleşim düzeni olarak dik vadi ortasında yer aldığı için köyün doğaya bakış açışı çok geniştir,doğanın her tonunu bu köyümüzde bulabilirsiniz.Etrafı tamamen yeşilikle kaplı bu doğa harikası köyümüzü herkesin mutlaka görmesi gereken bir yer.Dikkaya köyü doğusunda Çayır düzü köyü batısında Köprü başı köyü küzeyinde handağı köyü ve güneyindede topluca köyü arasında yer almaktadır.Dikkaya köyüne bağlı 7 mahalle vardı,bunlardan ikisi güllü mahallesi ve behice mahallesi dikkayadan ayrılıp köy mühtarlığı kurmuşlardır fakat genede köylü ilişkileri aynı eskisi gibi devam etmektedir.Yaylaları veya merze yerler göçleri veya etkinliklerde hep ortak hareket etmektedirler.Şuanda Dikkaya köyüne bağlı 5 mahalle bulunmaktadır.Bunlar kinya mahallesi,hojiva mahallesi,yıldız mahallesi(golazeni),çay mahallesi (nahra) ve mezarlık mahallesi(tudeni çoyi) dir.

Mekaleskirit Köyünün ismi 1958 yilin da Dikkaya olarak değiştirilmiştir. Mekaleskirit (dikkaya köyü) mezra durumundayken 18. yy.da bağımsız 40 hane olarak yerleşilmeye başlanmış ve bugün ise 350 yi aşkın hane sayısına ulaşılmıştır. Önceleri Pazar (Atina) ilçesine bağlı olan köy 1958 yılında Çamlıhemşin in ilçe olmasıyla, bu ilçeye bağlanmıştır.Mekaleskiritin köyünün oluşumu yani kurucu sulaleleri olarak benimde sulalem olan KESİCİ,KARAMAN,SARI VE KOS olarak ön plana çıkmaktadır.Köy bu sulalelerin genişlemesi ile oluşan akraba dağılımı içindedir.

                                                                Daha fazla bilgi için tıklayınız…

DİKKAYA KÖYÜ

Güllü köyü,Mekaleskiritin bir merzesi iken  yerleşimi genişledikten sonra köy statüsüne girip muhtarlık kurularak mekaleskiritten ayrılmıştır.Güllü yerleşim olarak dağınık olmasına rağmen merze tarzında çok şirin bir köyümüzdür.Güllü nüfüs olarak dişarıya çok göç vermiş bir köydür genellikle kışın gürbete yaşayanların dönmesiyle biraz kalabalıklaşır.Yazın gurbetçilerin tatilleri haricinde köyde yaşayanların sayısı çok azdır.

 

 

 

 

Daha fazla bilgi için tıklayınız….

Behice köyü,Mekaleskiritin en büyük mahallesi durumundayken yerleşimi ve nüfusun artmasından sonra tamamen mekaleskirit’den ayrılarak köy muhtarlığı kurulmuştur.Behice köyü de dışarıya göç vermesine rağmen  kalabalık bir haneye sahiptir.Behice köyü yerleşim olarak toplu yani bir yerde kurulmuş ve haneler pek dağınık yerlerde değildir.

 

 

 

 

 

 

 Daha fazla bilgi için tıklayınız….

               

GÜLLÜ KÖYÜ

BEHİCE KÖYÜ

Metin Kutusu: