Metin Kutusu: İrfan Kesici
Metin Kutusu: Metin Kutusu: Metin Kutusu:

Geçenlerde bir arkadaşımın Facebook sayfasında bir video izlemiştim.O videoda Türk insanın nelerden üstün olduğunu nerelerde aklını çalıştırdığı falan filan anlatıldığı bir program videosuydu.Bir yazar kendi yazdığı kitabı anlatıyordu kısacası.

www.mekaleskirit.net

  13.03.2010

Bende o videodan esinlenip genel bir bakış açısıyla islam dünyasının yüzyılımızda içinde bulunduğu durumu önce ortaya dökmek ve bu durumun sebebplerini biraz analiz etmek istiyorum. Nacizane kendi düşüncem ve araştırmalarımla...

Maalesef müslümanlar bin parçaya bölünmüş, müslümanların bölünmesi yetmiyormuş gibi aynı etnik kökenden olan müslümanlar ( araplar mesela ) bir çok parçaya bölünmüştür. İlginç olan bu arap ülkelerinin burunlarının dibinde hem dindaş hemde ırkdaşları resmen katledilirken seslerini çıkarmadan kulaklarını tıkayarak durumu izlemek zorunda kalmasıdır.


Bugün bütün müslüman ülkelerde genel bir FAKİRLİK hakim. Zengin müslüman ülke de var. Ama ne zengini? PETROL zengini... Bu petrol bitince fakir müslüman ülkeler kervanına katılacağından şüpheniz olmasın... Bütün müslüman ülkelerde görülen ortak özellik fakirliğin yanında gelir dağılımındaki adaletsizliktir. Hemen hemen her müslüman ülkede üç beş zengin ( kral emir vs ) ülke kaynaklarının çok büyük bir kısmını tek başına kontrol etmekte diğerleri fakru zaruret içinde yaşamaktadır. Müslüman ülkelerin başı sürekli darbelerle, askeri cuntalarla , desptotlarla derttedir. Her nedense bir türlü bunlardan kurtulamamaktadır.


Fakat en ilginci de şudur: Bugün insanlığın vazgeçemeyeceği, sağlık, iletişim, ulaşım, gıda, elektronik, yazılım , makina vs alanların hiçbirinde bir müslüman devletin imzasını göremiyoruz : Mesela Araba üretiminde Mercedes, Wolksvagen,Audi, Ford, Fiat, Honda gibi onlarca dev firmanın arasında bir tek müslüman markası yok. Bir tek ilacın üzerinde müslüman tarafından yapılmış olduğuna dair bir şey görmedim. 30 yıldan beri bir tane hastalığa bir müslüman ülkede yetişmiş doktorun çare bulduğunu görmedim (müslüman doktorun değil).Çağımız bilgi iletişim çağı olarak bilinir ancak bilgi ve iletişim alanında bir tek müslüman işletim sistemi, bir tek müslüman veritabanı programı , bir tek müslüman ulusalarası yazılımı görmedim. Evimde kullandığım elektronik araçların hiçbirini bir müslüman icat etmedi.


Bir müslüman ülkenin herhangi bir savaş aracı yaptığını görmedim.

Peki Neden ?
NEDEN MÜSLÜMANLAR HEP EN GERİ, EN FAKİR, EN GÜÇSÜZ?
BİZE HİÇ ÖLMEYECEKMİŞ GİBİ BU DÜNYA İÇİN ÇALIŞ DENMEDİ Mİ? NEDEN SADECE YARIN ÖLECEKMİŞ GİBİ ÖBÜR DÜNYA İÇİN ÇALIŞIRKEN TERAZİNİN DİĞER TARAFINI BOŞ BIRAKIYORUZ?


Biz hep böyle miydik ? Hayır. Ortaçağda şu anki durumun tersi söz konusuydu. Müslümanlar zenginken gayri müslimler fakirdi. Avrupa'dan ve dünyanın her yerinden Bağdat'a insanlar ilim tahsil etmeye gelirdi. Bizim İbni Sina'larımız, Farabilerimiz, İbn-i Haldunlarımız, Birunilerimiz vardı.

Bu durumun günümüzdeki hale değişmesinin tek bir sebebi var bence:

Gelin şöyle bir çıkarsama yapalım. Taassubun olduğu yerde özgür düşüncenin barınmasına imkan yoktur. Özgür düşüncenin olmadığı yerde bilim gelişmez. Bilimin gelişmediği yerde sanayi ve teknoloji gelişmez. Sanayinin ve teknolojinin gelişmesi olmazsa para kazanılamaz. Para kazanılamazsa güçlü olunamaz. Güçlü olmazsan Başka bir Güçlü gelir seni Aynen Lübnanda olduğu gibi ezer.


Ben müslümanların Ortaçağda olduğu gibi güçlü, zengin ve imrenilen insanlar olmasını istiyorum.
Gelin kendimize bir özeleştiri yapalım. İslam dünyasında özgür düşünceyi ve hoşgörüyü artılalım, bizim gibi düşünmeyen insanların hesabını Yüce Allah'a bırakalım. Tüm gücümüzle tekrar eski günlerdeki gibi güçlü müslümanlar olmaya çalışalım.

 

Allah’ın rahmeti bereketi üzerinize olsun,hakkınızı helal edin...Selamün aleyküm.

Metin Kutusu: www.mekaleskirit.net 
web Design © 2008 ßy ßeklipxe.

Müslümanlığın Hali